۲۶ مهر ۹۷

کربنات سدیم چیست؟

کربنات سدیم

کربنات سدیم با فرمول مولکولی  با نام های دیگری چون سودا اَش، سودای شستشو و کریستال های سودا شناخته می شود.

کربنات سدیم در واقع یک نمک دی سدیم از کربنیک اسید است و خاصیت قلیایی دارد. وقتی کربنات کلسیم در آب حل می شود تولید کربنیک اسید و هیدروکسید سدیم می کند. سدیم هیدروکسید به عنوان یک باز قوی می تواند اسید معده را به عنوان یک ضد اسید خنثی کند. این ماده شیمیایی که در مصارف خانگی نیز کاربرد دارد فرمول شیمیایی شبیه به بیکینگ پودر  دارد. بیکینگ پودر یا همان بیکینگ سودا یک ماده شیمیایی غیررسمی است که در مصارف خوراکی از جمله کیک پزی استفاده می شود در حالیکه سدیم کربنات یک ماده پاک کننده است که در پودر لباس شویی و شوینده های استخر و وان حمام بکار می رود.

ویژگی های سدیم کربنات

فرمول شیمیایی این ماده بسیار شبیه به فرمول بیکینگ سودا و گچ است. نسبت به بیکینگ سودا خاصیت شیمیایی بالاتری دارد که باعث می شود سوزآور شده و بلعیدن آن خطرناک شود. حلالیت آن در آب نسبت به گچ بیشتر است ولی در بدن انسان حل نمی شود. در واقع طبق هندبوک رفرنس CRC شیمی و فیزیک در دمای اتاق یک کریستال جامد سفید رنگ با نقطه ذوب ۱۵۶۴ درجه فارنهایت معادل  است. این ماده می تواند رطوبت هوا را جذب کند که این امر باعث تجزیه آن در دماهای پایین تر می شود.

نقش کربنات سدیم

عمده ترین مورد مصرف کربنات سدیم به عنوان عامل پاک کننده است. این ماده آب را نرم می کند و به پودرهای شوینده کمک می کند تا بهتر کف کنند. مخصوصاً وقتی آب شستشو از منبعی با سختی بالا باشد و حاوی نمک های کلسیمی و منیزیمی باشد. یون کربنات در این ماده به مولکول های آزاد صابون در آب سخت کمک می کند تا عملکرد خود را بالا ببرند.

چه چیز را در مورد کربنات سدیم باید بدانیم؟

کربنات سدیم یک ماده ی بازی است. اسیدها pH محلول را پائین می آورند در حالیکه بازها pH را بالا می برند. بنابراین گاهی این ماده جهت خنثی سازی اسید در استخرهای شنای بسیار اسیدی مورد استفاده قرار می گیرد تا pH را به حد مطلبوب (خنثی) برساند.

با حرارت دادن کربنات سدیم در دمای پایین می­توان بی­کربنات سدیم تهیه کرد. با این حال در صورتی که می خواهد در خوراک استفاده کنید حتماً بایستی با یک متخصص شیمی مشورت شود.

هشدار در مورد استفاده از این ترکیب

مدلین پلاس (اطلاعات سلامت از کتابخانه ملی داروئی) خاطر نشان کرد که علائم سمومیت با سدیم کربنات می تواند جدی باشد و که معمولا شامل اسهال، استفراغ، سختی در بلع است. با توجه به اینکه این ترکیب سوزآور است، مدلین پلاس اعلام کرده است که به غیر از حالت استفراغ در صورت مشاهده سایر علائم فوراً به پزشک مراجعه شود. از آنجائیکه مصرف مقادیر بسیار اندک از این ماده در محصولات غذایی بلامانع است، این ماده در مقادیر کم به برخی غذاها که قلیاییت برای آنها مسأله ساز نیست استفاده می شود.

منابع سدیم کربنات

اصلی ترین منبع این ماده که در آن یک ماده سمی محسوب می شود در محصولات خانگی مثل پودرهای شوینده و پاک کننده هاست. (پودرهای ماشین ظرفشویی و …) در برخی سفید کننده ها نیز از این ماده استفاده می شود هر چند عمدتاً سفید کننده ها بر پایه کلر هستند. از طرفی محصولاتی که این ماده در آن استفاده می شود شامل مواد سمی متعدد دیگری است و تشخیص اینکه سمیت محصول مربوط به کدامیک از اجزاست کمی دشوار است و کافی است خاطر نشان کنیم این ماده در ترکیبات شوینده یک سم خوراکی محسوب می شود. در صورتی که فرد در معرض این ماده باشد ممکن است حساسیت پوستی و چشمی ایجاد شود و سبب قرمزی و تورم گردد.

این ماده در قارچ کش ها، میکروب کش ها، علف کش ها و مواد تنظیم کننده pH بکار می رود. این ماده در پاک کننده های با نشان سبز نیز بکار می رود و از آنجا که خواص گندزدائی دارد علاوه بر پودرهای شوینده در لکه برها و اسپرهای بهداشتی و …. نیز بکار می رود.

در تولید شیشه، کاغذ، مصارف دامپزشکی، داروهای کچلی، داروهای پاک کننده پوست و داروهای اگزما نیز استفاده می شود.

خرید کربنات سدیم

شرکت صدرا شیمی
فروشنده کربنات سدیم مراغه و کربنات سدیم سمنان در بسته بندی جامبو و کیسه

تلفن ثابت :۰۳۱۳۴۵۹۷۱۲۷

تلفن همراه :۰۹۱۳۱۰۱۵۶۳۰

کربنات سدیم چیست؟
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 7

این مطلب مفید بود؟ 6 1  

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالات مرحله اول المپیاد شیمی

فهرست وسایل آزمایشگاه شیمی

سوالات مرحله دوم المپیاد شیمی