۰۴ فروردین ۹۸

المپیاد آزمایشی شیمی

مشاوره رایگان شیمی دبیرستان

در این قسمت می‌توانید کلیه سوالات خود را درباره درس شیمی در کلیه مقاطع تحصیلی دبیرستان، دهم، یازدهم و دوزادهم و پیش دانشگاهی (نظام جدید و نظام قدیم) از ما بپرسید. پاسخگویی به سوالات تحت نظر مدرسین باتجربه و برجسته کشوری درس شیمی انجام می‌شود و شما می‌توانید از کیفیت پاسخ‌های داده شده به سوالات خود مطمئن باشید.

قبل از پرسیدن سوالات خود در زمینه شیمی به نکات زیر توجه بفرمایید:

 • سوالاتی که در این قسمت مطرح می‌شوند می‌توانند مواردی از قبیل مشاوره درسی شیمی (دریافت نکاتی جهت تقویت این درس و…) یا سوالات علمی شیمی (برای مثال حل یک مسئله شیمی و…) را شامل شوند.
 • از پرسش سوالاتی که کاملاً حفظی بوده و عیناً در کتاب آمده پرهیز نمایید. چرا که شما دانش‌آموز عزیز می‌توانید به سادگی به کتاب مراجعه کرده و جواب سوال خود را بیابید.
 • در صورتی که سوال شما از نوع محاسباتی است، ما صرفاً روش حل را توضیح داده و بدست آوردن جواب آخر را به شما واگذار می‌نماییم.
 • پاسخگویی به سوالات شیمی شما ممکن است بین چند ساعت تا چند روز به طول بیانجامد. پس لطفاً صبور باشید.
 • حتما در هنگام ثبت سوال، مقطع تحصیلی خود و در صورت نیاز پیشینه کامل شرایط تحصیلی‌تان را نیز ذکر کنید.
 • به محض پاسخگویی به سوالات شما، پاسخ‌ها در این صفحه درج خواهد شد: سوالات و پاسخ‌های مشاوره درسی شیمی

منتظر چه هستید؟ برای پرسیدن سوال خود از قسمت نظرات در پایین همین صفحه اقدام کنید.


11 2  

امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13

3 نظر

 1. S.I

  سلام. من یه پشت کنکوری نظام قدیم هستم که به یه تناقض علمی رسیدم و واقعا درمونده شدم. خواهش میکنم کمکم کنین.
  تو شیمی نظام قدیم سال دوم صفحه ۱۸ در تشریح مدل اتمی نیلزبور تو بند های۲و۳و۴و۵ میخونیم:
  «۲- انرژی الکترون با فاصله آن از هسته رابطه “”مستقیم”” دارد.
  ۳- الکترون فقط می تواند در فاصله های معین و ثابتی پیرامون هسته گردش کند. در واقع الکترون فقط اجازه دارد که مقادیر معینی انرژی داشته باشد. به هر یک از این مقادیر انرژی تراز انرژی می گویند.
  ۴- این الکترون معمولا در “”پایین ترین تراز انرژی ممکن (نزدیک ترین مدار به هسته)”” قرار دارد. به این تراز انرژی حالت پایه می گویند.
  ۵- با دادن مقدارمعینی انرژی به این الکترون می توان آن را قادر ساخت که از حالت پایه “”(ترازی با انرژی کمتر) به حالت برانگیخته(ترازی با انرژی بالاتر)”” انتقال پیدا کند.»
  همچنین در کتاب فیزیک پیش دانشگاهی رشته ریاضی نظام قدیم صفحه ۲۰۸ (در کتاب رشته تجربی صفحه مورد نظر فرق میکند) در تشریح مدل اتمی بور از مدار های مانا صحبت شده بود و در صفحه بعد آن در رابطه ۷-۱۷ می بینیم که انرژی الکترون روی یک مدار مانا با شعاع آن مدار نسبت عکس دارد. حالا من چند سوال دارم:
  الف- تراز انرژی و مدار مانا در “”نظریه بور”” چه تفاوتی دارند؟ اگر یکی هستند پس چرا این تناقض در دو کتاب درسی وجود دارد؟ اگر متفاوتند لطفا کمی موضوع را تشریح کنید. آیا در مدل اتمی بور تراز انرژی و مدار الکترون بر هم منطبق هستند؟ چرا انرژی آن ها به عکس هم تغییر می کند؟
  ب- انرژی الکترون ناشی از چیست؟ وقتی از انرژی الکترون صحبت میشود، منظور کدام انرژی است؟ چون اگر منظور انرژی ناشی از نیروی الکتریکی متقابل بین هسته و الکترون است، طبیعی است که با افزایش فاصله الکترون از هسته اتم انرژی کاهش یابد. یا مثلا وقتی در صفحه ۶۸ شیمی سال دوم در نمودار شکل ۴ از انرژی بین دو اتم حرف میزنیم منظور کدام انرژی است؟ جنس یا منشا این انرژی چیست؟
  پ- آیا رابطه نیلزبور در مورد انرژی الکترون در کتاب فیزیک، برای تراز انرژی در مدل اتمی کوانتومی نیز برقرار است؟ یعنی با افزایش فاصله الکترون از هسته، انرژی آن کاهش می یابد؟ پس چرا در شیمی یاد گرفته ایم لزوما این طور نیست؟ موضوعی که باعث شده اوربیتال های برخی زیرلایه های اتم که فاصله بیشتری از هسته نسبت به زیر لایه قبل خود دارند، زودتر پر شوند.
  ت- در صفحه ۲۱ شیمی سال دوم نمودار ‘فکر کنید’ نیز می بینیم با کاهش فاصله الکترون از هسته، انرژی یونش آن افزایش می یابد. لطفا رابطه آن با انرژی ترازهای الکترون و تناقض یاد شده را توضیح دهید.

  سلام. پاسخ شما در این لینک آمده است:
  http://www.shimipedia.ir/consulting/questions-and-answers/دلیل-این-تناقض-در-ساختار-اتم-چیست؟/

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالات مرحله اول المپیاد شیمی

فهرست وسایل آزمایشگاه شیمی

سوالات مرحله دوم المپیاد شیمی