۲۷ شهریور ۰۰

تدریس شیمی کنکور و المپیاد

جزوه المپیاد شیمی

10 نکته برای تسلط در درس شیمی کنکور سراسری

چند سالی است سطح سؤالات شیمی در کنکور واقعاً بالاست و دشواری سؤالات تقریباً برای تمام دانش‌آموزان دو گروه علوم تجربی و ریاضی مشحص است و دانش‌آموزان با توجه به تلاش فراوان از درصد و تراز خود در این درس رضایت ندارند.

در ادامه نحوه‌ی مطالعه‌ی این درس را برای شما دانش‌آموزان عزیز توضیح می‌دهم.

1- در مطالعه‌ی این درس، کتاب درسی به عنوان منبع اصلی شما محسوب می‌شود. هرگز از کتاب درسی غافل نشوید و قبل از مطالعه‌ی آن به سراغ سایر منابع نروید. تسلط در این درس فقط با صرف زمان زیاد و مطالعه‌ی دقیق و عمیق امکان‌پذیر خواهد بود.

2- شیمی درسی است که هم نیاز به حفظ کردن و هم محاسبه دارد. مطالب حفظ‌کردنی را به‌دقت حفظ کرده و با توجه به محاسبات سنگین در معادلات از تکرار و تمرین فراوان غافل نشوید.

3- یادداشت نکات مهم و خلاصه‌نویسی در حاشیه‌ی کتاب درسی را کاملاً جدی بگیرید.

4- برای سهولت در یادگیری واکنش‌ها و معادلات شیمیایی را دسته‌بندی کرده به اشکال و جدول‌ها موجود در کتاب توجه ویژه‌ای داشته باشید.

5- پس از مطالعه‌ی دقیق، حل نمونه‌سؤال فراوان تا رسیدن به تسلط، اکیداً توصیه می‌شود.

حل تمرین زیاد بهترین شیوه برای رسیدن به سطح آمادگی برای جواب دادن به سؤالات تستی است.

6- پس از حل تمرین‌های تشریحی فراوان می‌توانید بلافاصله با انتخاب چندین تست و پاسخ‌گویی به آن‌ها، سطح تسلط خود بر مطالب را افزایش دهید. عدم تکرار و تمرین فراوان باعث پایین آمدن سطح تسلط شما و فراموش شدن مطالب می‌شود.

7- در این درس توجه به کتاب‌های پایه از اهمیت فراوانی برخوردار است. با برنامه‌ریزی دقیق حتماً علاوه بر مطالب پیش‌دانشگاهی، هم‌زمان اهتمام ویژه‌ای برای مطالعه‌ی کتاب‌های پایه بورزید.

8- در بعضی از رشته‌ها، درس شیمی از ضریب بالایی برخوردار است. استفاده از تست‌های المپیادهای شیمی برای این دسته از داوطلبان برای تسلط بیش‌تر بسیار مفید است.

9- در مطالعه‌ی این درس توصیه می‌شود فقط از یک منبع کمک‌آموزشی استفاده کنید. استفاده از منابع مختلف باعث سردرگمی دانش‌آموزان خواهد شد. با توجه به سطح بالای سؤالات کانون در آزمون‌ها، مطالعه‌ی این درس طبق برنامه‌ی راهبردی و استفاده از کتاب آبی کانون تأثیر شگرفی در بالا بردن سطح آمادگی شما دارد.

تقریباً تمام رتبه‌های برتر در بالا بردن سطح آمادگی خود در این درس، به برنامه‌ی راهبردی کانون تکیه کرده و کاملأ مطابق با آن عمل کرده‌اند. هرگز از تحلیل، بررسی و مرور نکات مهم این درس در آزمون‌های کانون غفلت نورزید.

10- بررسی دقیق سؤالات آزمون‌های سال‌های گذشته، تحلیل  و نشان‌دار کردن سؤالات دشوار از دیگر راه‌های مهم و کلیدی در افزایش تسلط بر مطالب این درس است.

منبع: کانون فرهنگی آموزش (قلم چی)


9 4  

امتیاز : 3.5 تعداد رای : 13

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالات مرحله اول المپیاد شیمی

فهرست وسایل آزمایشگاه شیمی

سوالات مرحله دوم المپیاد شیمی
Call Now Buttonبرای تدریس شیمی تماس بگیرید